Známy maďarský spisovateľ a publicista Béla Hamvas o víne zo Somló napísal, že je to víno múdrych ľudí, ktorí dospeli k najhlbšiemu poznaniu. Somló je asi najmenšia a zároveň jedna z najzaujímavejších vinohradníckych oblastí v Maďarsku. Tvorí ju približne 800 ha viníc. Typickými a najpestovanejšími odrodami sú Rizling vlašský, Furmint, Lipovina (Hárslevelű) a Juhfark (baraní chvost). Somló je odveký rival Tokaja. Podobne ako Tokaj ponúka charakterové a veľmi špecifické vína. Vína zo Somló mali vo veľkej obľube Habsburgovci Mária Terézia a jej syn Jozef II. Traduje sa, že po vínach zo Somló sa rodia chlapci

István Spiegelberg – veselý, vtipný, skromný a zdravo sebavedomý spilmacher Somló. Bývalý testovací jazdec pre BMW. Pôvodom z Nemecka. Avšak vinohrady a vzťah k vinárčeniu zdedil po starých rodičoch. Cez školské prázdniny pravidelne trávil leto u svojej babičky v Somlójenő.

Produkuje elegantné vína, ktorým dáva dostatok času na vyzrievanie. Momentálne je asi najoceňovanejší vinár zo Somló. Jeho vína majú veľký úspech za veľkou mlákou. Americký magazín Wine and Spirits ho v roku 2014 zaradil medzi 100 najlepších vinárov sveta.